







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,920 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,883 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,050 sqft) |
| Land Frontage | 41.47 ft |
| Land Dimensions | 41.47 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-363-899 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,058,000 | $640,000 | $1,698,000 | -12.5% |
| 2025 | $1,197,000 | $744,000 | $1,941,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,156,000 | $794,000 | $1,950,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,134,000 | $765,000 | $1,899,000 | +18.2% |
| 2022 | $959,000 | $648,000 | $1,607,000 | +14.9% |
| 2021 | $803,000 | $595,000 | $1,398,000 | +2.5% |
| 2020 | $783,000 | $581,000 | $1,364,000 | -1.0% |
| 2019 | $783,000 | $595,000 | $1,378,000 | +2.5% |
| 2018 | $744,000 | $601,000 | $1,345,000 | +4.3% |
| 2017 | $728,000 | $561,000 | $1,289,000 | - |
17366 0b Avenue
| Sold Price: | $1,596,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,323 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,677 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3098152 |
| Distance: | 202 m |
17336 0b Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,318 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,677 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3074997 |
| Distance: | 262 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263137151/83dcefb7.jpeg)
17348 3 Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,501 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,317 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3115524 |
| Distance: | 640 m |
839 164 Street
| Sold Price: | $1,879,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,307 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,687 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3093949 |
| Distance: | 2.7 km |
912 Habgood Street
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,448 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3082281 |
| Distance: | 3.6 km |
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 3.9 km |
17349 1 Avenue
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073647 |
| Distance: | 288 m |
17456 2a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,844 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,328 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128152 |
| Distance: | 405 m |
1551 161b Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,543 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108897 |
| Distance: | 4.0 km |
1938 167a Street
| Asking Price: | $1,779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,634 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112010 |
| Distance: | 4.1 km |
16742 20a Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,913 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,633 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3101198 |
| Distance: | 4.3 km |