







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,699,900 |
| Price per Floor SqFt | $401 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,138 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,236 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,543 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x 45 ft |
| Price per Land SqFt | $225.36 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 023-110-465 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1572 160 Street
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,091 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,107 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110413 |
| Distance: | 267 m |
1892 King George Boulevard
| Asking Price: | $1,769,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118508 |
| Distance: | 866 m |
1388 Lee Street
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,371 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076051 |
| Distance: | 939 m |
16243 10 Avenue
| Asking Price: | $1,808,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,597 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,275 sqft) |
| Days on Market: | 23 hours |
| MLS® Number: | R3127540 |
| Distance: | 1.1 km |
16746 18 Avenue
| Asking Price: | $1,920,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,400 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121969 |
| Distance: | 1.3 km |
15632 Bowler Place
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,246 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083533 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,137,000 | $387,000 | $1,524,000 | -8.7% |
| 2025 | $1,234,000 | $435,000 | $1,669,000 | -4.0% |
| 2024 | $1,247,000 | $491,000 | $1,738,000 | +3.9% |
| 2023 | $1,219,000 | $454,000 | $1,673,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,040,000 | $459,000 | $1,499,000 | +26.1% |
| 2021 | $788,000 | $401,000 | $1,189,000 | +5.6% |
| 2020 | $766,000 | $360,000 | $1,126,000 | -5.6% |
| 2019 | $814,000 | $379,000 | $1,193,000 | -1.6% |
| 2018 | $822,000 | $390,000 | $1,212,000 | +4.4% |
| 2017 | $809,000 | $352,000 | $1,161,000 | - |
Asking Price is 11.5% higher than Assessed Value (2026).