



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,035 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,018 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (12,917 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-733-069 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,757,000 | $173,000 | $1,930,000 | +4.3% |
| 2025 | $1,692,000 | $159,000 | $1,851,000 | +10.6% |
| 2024 | $1,504,000 | $170,000 | $1,674,000 | +2.6% |
| 2023 | $1,440,000 | $191,000 | $1,631,000 | +4.2% |
| 2022 | $1,389,000 | $176,000 | $1,565,000 | +27.1% |
| 2021 | $1,073,000 | $158,000 | $1,231,000 | - |
40463 Braemar Drive
| Sold Price: | $1,699,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3110200 |
| Distance: | 792 m |
1020 Windsor Place
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,681 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,503 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3087498 |
| Distance: | 804 m |
2548 Montrose Way
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,139 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3064953 |
| Distance: | 1.1 km |
40195 Kintyre Drive
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,535 sqft |
| Price / SqFt: | $1,072 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,876 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3093455 |
| Distance: | 1.1 km |
40409 Perth Drive
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,934 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3096254 |
| Distance: | 1.4 km |
1027 Pia Road
| Sold Price: | $1,569,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,578 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110130 |
| Distance: | 1.6 km |
40251 Kalodon Road
| Asking Price: | $1,935,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,018 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,917 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122685 |
| Distance: | 0 m |
2101 Diamond Road
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,989 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,873 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118373 |
| Distance: | 191 m |
40515 Park Crescent
| Asking Price: | $1,562,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,529 sqft) |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3067645 |
| Distance: | 510 m |
2572 The Boulevard
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114145 |
| Distance: | 1.2 km |
40524 N Highlands Way
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126243 |
| Distance: | 1.4 km |