































| $685 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,419 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,952 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,135 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x Irregular ft |
| Price per Land SqFt | $260.56 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-789-667 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11357 Kingcome Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,610 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124927 |
| Distance: | 51 m |
9680 Shell Road
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,514 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105880 |
| Distance: | 414 m |
10280 Amethyst Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,027 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3072290 |
| Distance: | 820 m |
11620 Williams Road
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119363 |
| Distance: | 829 m |
9151 No. 4 Road
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,829 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127519 |
| Distance: | 1.0 km |
9920 Francis Road
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,408 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,294 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3109036 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,236,000 | $45,800 | $1,281,800 | -7.4% |
| 2025 | $1,339,000 | $44,700 | $1,383,700 | +1.0% |
| 2024 | $1,307,000 | $63,300 | $1,370,300 | -0.5% |
| 2023 | $1,307,000 | $70,500 | $1,377,500 | +7.8% |
| 2022 | $1,206,000 | $71,500 | $1,277,500 | +30.7% |
| 2021 | $935,000 | $42,200 | $977,200 | +5.4% |
| 2020 | $882,000 | $44,800 | $926,800 | - |
Asking Price is 4.4% higher than Assessed Value (2026).