





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,914 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,346 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,800 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 140 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-094-601 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $923,000 | $90,100 | $1,013,100 | -3.0% |
| 2025 | $946,000 | $98,400 | $1,044,400 | -0.9% |
| 2024 | $947,000 | $107,000 | $1,054,000 | +3.1% |
| 2023 | $924,000 | $98,600 | $1,022,600 | +6.3% |
| 2022 | $862,000 | $100,000 | $962,000 | +43.4% |
| 2021 | $592,000 | $78,700 | $670,700 | - |
23019 122a Avenue
| Sold Price: | $1,157,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3109562 |
| Distance: | 625 m |
12466 231b Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,356 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111647 |
| Distance: | 790 m |
22878 Reid Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,281 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3097988 |
| Distance: | 1.1 km |
23860 118 Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3081689 |
| Distance: | 1.3 km |
22650 Lee Avenue
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3060868 |
| Distance: | 1.5 km |
11480 228th Street
| Sold Price: | $1,139,900 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $10 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,814 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123414 |
| Distance: | 1.7 km |
23258 121a Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,696 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3087241 |
| Distance: | 141 m |
#5 11954 Hawthorne Street
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,567 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113596 |
| Distance: | 319 m |
11943 232 Street
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,908 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,880 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3086476 |
| Distance: | 394 m |
12288 233 Street
| Asking Price: | $1,195,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125209 |
| Distance: | 406 m |