This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,237 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,402 sqft |
| Age | 126 years (1900) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,085 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 147 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 002-372-436 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $840,000 | $10,000 | $850,000 | -3.7% |
| 2024 | $873,000 | $10,000 | $883,000 | -9.9% |
| 2023 | $970,000 | $10,000 | $980,000 | +19.8% |
| 2022 | $808,000 | $10,000 | $818,000 | +4.1% |
| 2021 | $776,000 | $10,000 | $786,000 | - |
| 2020 | $776,000 | $10,000 | $786,000 | - |
13925 McKechnie Road
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $1,437 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 6.54 ac. (284,882 sqft) |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R3025366 |
| Distance: | 6.7 km |
20066 McNeil Road
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,610 sqft |
| Price / SqFt: | $1,043 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 5.00 ac. (217,800 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111635 |
| Distance: | 7.7 km |
18365 Lougheed Highway
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $1,206 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 1.96 ac. (85,378 sqft) |
| Days on Market: | 264 |
| MLS® Number: | R3006883 |
| Distance: | 8.6 km |
26521 Lougheed Highway
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,104 sqft |
| Price / SqFt: | $1,540 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 8.64 ac. (376,358 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3041632 |
| Distance: | 9.6 km |
11725 Brookmere Court
| Asking Price: | $2,214,720 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,561 sqft |
| Price / SqFt: | $1,419 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,921 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912486 |
| Distance: | 429 m |
22181 River Bend
| Asking Price: | $2,077,120 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,631 sqft |
| Price / SqFt: | $1,274 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,491 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912580 |
| Distance: | 453 m |
11705 Brookmere Court
| Asking Price: | $2,187,200 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,745 sqft |
| Price / SqFt: | $1,253 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,835 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912318 |
| Distance: | 486 m |
11771 Driftwood Drive
| Asking Price: | $2,056,320 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,262 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,426 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912276 |
| Distance: | 535 m |
11787 Driftwood Drive
| Asking Price: | $1,936,000 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $1,128 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912362 |
| Distance: | 545 m |
11707 Driftwood Drive
| Asking Price: | $2,139,200 |
| Listing Date: | 2024-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,436 sqft |
| Price / SqFt: | $1,490 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,685 sqft) |
| Days on Market: | 662 |
| MLS® Number: | R2912428 |
| Distance: | 580 m |