





| Pricing | |
| Asking Price | $1,639,900 |
| Price per Floor SqFt | $744 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,447 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,203 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.51 ac (22,177 sqft) |
| Land Frontage | 78 ft |
| Land Dimensions | 78 x 284 ft |
| Price per Land SqFt | $73.95 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-016-956 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
385 Solaz Place
| Asking Price: | $1,639,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,615 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099317 |
| Distance: | 173 m |
1414 Sunrise Place
| Asking Price: | $1,669,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,089 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,177 sqft) |
| Days on Market: | 195 |
| MLS® Number: | R3067314 |
| Distance: | 189 m |
510 Jordan Way
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $131 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,678 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081780 |
| Distance: | 517 m |
1419 Chaster Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,295 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104650 |
| Distance: | 709 m |
1708 Ocean Beach Esplanade
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,826 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113934 |
| Distance: | 850 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $488,000 | $312,000 | $800,000 | +90.9% |
| 2024 | $419,000 | $0 | $419,000 | - |
Asking Price is 105.0% higher than Assessed Value (2026).