




























| Pricing |
| Asking Price | $1,888,000 |
| Price per Floor SqFt | $946 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,046 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,996 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,854 sqft) |
| Land Frontage | 65.66 ft |
| Land Dimensions | 65.66 x 118.89 ft |
| Price per Land SqFt | $240.39 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-216-421 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,520,000 | $43,900 | $1,563,900 | -10.6% |
| 2024 | $1,702,000 | $48,300 | $1,750,300 | +9.3% |
| 2023 | $1,551,000 | $50,000 | $1,601,000 | +6.2% |
| 2022 | $1,453,000 | $54,700 | $1,507,700 | +29.0% |
| 2021 | $1,114,000 | $55,100 | $1,169,100 | +6.4% |
| 2020 | $1,041,000 | $57,800 | $1,098,800 | - |
Asking Price is 20.7% higher than Assessed Value (2026).
908 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,014 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119083 |
| Distance: | 219 m |
845 Smith Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088704 |
| Distance: | 366 m |
712 Townley Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,781 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,437 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091092 |
| Distance: | 396 m |
935 Stardale Avenue
| Asking Price: | $1,528,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3093884 |
| Distance: | 559 m |
944 Porter Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124937 |
| Distance: | 760 m |
704 Smith Avenue
| Asking Price: | $2,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $1,086 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118140 |
| Distance: | 925 m |