







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,400 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,769 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,515 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 150 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-526-722 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,172,000 | $597,000 | $1,769,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,291,000 | $530,000 | $1,821,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,313,000 | $515,000 | $1,828,000 | +7.0% |
| 2023 | $1,196,000 | $512,000 | $1,708,000 | +9.1% |
| 2022 | $1,121,000 | $445,000 | $1,566,000 | +21.3% |
| 2021 | $860,000 | $431,000 | $1,291,000 | +7.0% |
| 2020 | $803,000 | $404,000 | $1,207,000 | - |
685 Porter Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3080834 |
| Distance: | 375 m |
1205 Brisbane Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,534 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089840 |
| Distance: | 1.1 km |
959 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,287 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,986 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3025725 |
| Distance: | 1.2 km |
453 Walker Street
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,053 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107294 |
| Distance: | 1.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263143501/83dcefb7.jpeg)
1152 Charland Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,074 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121874 |
| Distance: | 1.3 km |
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 1.4 km |
740 Townley Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,383 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,854 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124827 |
| Distance: | 711 m |
928 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,368 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112916 |
| Distance: | 764 m |
677 Gatensbury Street
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,776 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3089074 |
| Distance: | 854 m |
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 1.1 km |
1415 Cornell Avenue
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084636 |
| Distance: | 1.1 km |