







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,900 |
| Price per Floor SqFt |
| $564 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,009 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,835 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (9,900 sqft) |
| Price per Land SqFt | $161.61 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-890-448 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
635 Midvale Street
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,203 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102167 |
| Distance: | 238 m |
2039 Compton Court
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125457 |
| Distance: | 270 m |
654 Linton Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,548 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112421 |
| Distance: | 460 m |
2286 Austin Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103079 |
| Distance: | 623 m |
2376 King Albert Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,194 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,987 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117937 |
| Distance: | 664 m |
1841 Walnut Crescent
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127081 |
| Distance: | 668 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,476,000 | $89,700 | $1,565,700 | -8.4% |
| 2025 | $1,614,000 | $95,700 | $1,709,700 | +0.9% |
| 2024 | $1,590,000 | $105,000 | $1,695,000 | +4.2% |
| 2023 | $1,516,000 | $111,000 | $1,627,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,348,000 | $111,000 | $1,459,000 | +28.0% |
| 2021 | $1,029,000 | $111,000 | $1,140,000 | - |
Asking Price is 2.2% higher than Assessed Value (2026).