




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,364 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,343 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,207 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 017-420-491 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,569,000 | $430,000 | $1,999,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,626,000 | $469,000 | $2,095,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,579,000 | $481,000 | $2,060,000 | +5.1% |
| 2023 | $1,473,000 | $487,000 | $1,960,000 | +10.4% |
| 2022 | $1,307,000 | $468,000 | $1,775,000 | +17.0% |
| 2021 | $1,059,000 | $458,000 | $1,517,000 | +11.1% |
| 2020 | $930,000 | $436,000 | $1,366,000 | - |
2258 Sorrento Drive
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,870 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,507 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3070195 |
| Distance: | 181 m |
2259 Paradise Avenue
| Sold Price: | $1,915,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,107 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3086018 |
| Distance: | 354 m |
412 Balfour Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,110 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,018 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100606 |
| Distance: | 653 m |
408 Riverview Crescent
| Sold Price: | $1,749,900 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,052 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,433 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3120448 |
| Distance: | 1.1 km |
1859 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,785,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,350 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,576 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3092772 |
| Distance: | 2.3 km |
580 Clearwater Way
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,688 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,314 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3117530 |
| Distance: | 2.4 km |
2271 Sorrento Drive
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,578 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,815 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113600 |
| Distance: | 90 m |
2288 Leclair Drive
| Asking Price: | $2,248,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,855 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,570 sqft) |
| Days on Market: | 205 |
| MLS® Number: | R3065478 |
| Distance: | 249 m |
2233 Monashee Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,285 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 297 |
| MLS® Number: | R3034117 |
| Distance: | 377 m |
2225 Kaptey Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,423 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105892 |
| Distance: | 786 m |
1935 Brunette Avenue
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,032 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,543 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112392 |
| Distance: | 1.4 km |
1388 Madore Avenue
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,169 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,452 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110389 |
| Distance: | 2.2 km |