





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,277 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,165 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,224 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-457-690 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2039 Compton Court
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125457 |
| Distance: | 0 m |
635 Midvale Street
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,203 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102167 |
| Distance: | 89 m |
654 Linton Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,548 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112421 |
| Distance: | 263 m |
1888 Walnut Crescent
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,731 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117024 |
| Distance: | 411 m |
660 Walnut Place
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,999 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126473 |
| Distance: | 433 m |
1780 Rideau Avenue
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128782 |
| Distance: | 556 m |
1830 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3048029 |
| Distance: | 383 m |
558 Draycott Street
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,680 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3111552 |
| Distance: | 441 m |
533 Ascot Street
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,299 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3104386 |
| Distance: | 643 m |
695 Newport Street
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,834 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3043379 |
| Distance: | 679 m |
867 Thermal Drive
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,533 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3107077 |
| Distance: | 1.1 km |
818 Seymour Drive
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,640 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3044203 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,427,000 | $221,000 | $1,648,000 | -7.7% |
| 2025 | $1,560,000 | $226,000 | $1,786,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,537,000 | $244,000 | $1,781,000 | +13.9% |
| 2023 | $1,465,000 | $98,900 | $1,563,900 | +11.7% |
| 2022 | $1,304,000 | $96,100 | $1,400,100 | +28.2% |
| 2021 | $996,000 | $95,800 | $1,091,800 | - |