































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,134 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,850 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,035 sqft) |
| Land Frontage | 54.2 ft |
| Land Dimensions | 54.2 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 006-947-832 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,246,000 | $852,000 | $2,098,000 | -5.2% |
| 2024 | $1,284,000 | $930,000 | $2,214,000 | -14.5% |
| 2023 | $1,401,000 | $1,188,000 | $2,589,000 | +3.1% |
| 2022 | $1,235,000 | $1,277,000 | $2,512,000 | +29.0% |
| 2021 | $923,000 | $1,024,000 | $1,947,000 | +7.6% |
| 2020 | $902,000 | $907,000 | $1,809,000 | - |
933 Maple Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,680 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3104319 |
| Distance: | 578 m |
839 164 Street
| Sold Price: | $1,879,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,307 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,687 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3093949 |
| Distance: | 1.4 km |
16640 18a Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,040 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3051843 |
| Distance: | 2.2 km |
16796 16a Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,783 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076274 |
| Distance: | 2.2 km |
1910 167a Street
| Sold Price: | $1,833,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,213 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3070627 |
| Distance: | 2.5 km |
2547 163 Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,769 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,020 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3060176 |
| Distance: | 3.0 km |
958 Keil Street
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,855 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120446 |
| Distance: | 503 m |
1365 160a Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,648 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114438 |
| Distance: | 648 m |
15919 Russell Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,680 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,165 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3067199 |
| Distance: | 716 m |