


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,406 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,941 sqft |
| Age | 91 years (1935) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,643 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 90.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-115-325 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,666,000 | $358,000 | $2,024,000 | -6.0% |
| 2025 | $1,747,000 | $406,000 | $2,153,000 | -2.4% |
| 2023 | $1,812,000 | $393,000 | $2,205,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,587,000 | $389,000 | $1,976,000 | +22.4% |
| 2021 | $1,243,000 | $372,000 | $1,615,000 | - |
15046 Buena Vista Avenue
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,772 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,750 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096979 |
| Distance: | 392 m |
15118 Victoria Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,544 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,510 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3096206 |
| Distance: | 687 m |
15188 Columbia Avenue
| Sold Price: | $2,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,236 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3109368 |
| Distance: | 763 m |
14424 Sunset Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,251 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,869 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3066532 |
| Distance: | 914 m |
15440 Victoria Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,777 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124076 |
| Distance: | 1.4 km |
956 Kent Street
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3116256 |
| Distance: | 2.0 km |
14857 Buena Vista
| Asking Price: | $2,788,800 |
| Listing Date: | 2025-Sep-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,516 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,271 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3051202 |
| Distance: | 150 m |
1246 Oxford Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111726 |
| Distance: | 152 m |
14937 Blackwood Lane
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,530 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104366 |
| Distance: | 152 m |
14815 Hardie Avenue
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,230 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,335 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087913 |
| Distance: | 173 m |
14786 Upper Roper Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,797 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3068084 |
| Distance: | 203 m |
14712 McDonald Avenue
| Asking Price: | $2,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,596 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,870 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128602 |
| Distance: | 338 m |