| Pricing | |
| Asking Price | $2,999,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $1,399 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,059 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,143 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,200 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 132 ft |
| Price per Land SqFt | $227.20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-048-132 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | |||
| 2024 | $3,574,000 | $10,000 | $3,584,000 | -5.2% |
| 2023 | $3,772,000 | $10,000 | $3,782,000 | +10.4% |
| 2022 | $3,416,000 | $10,000 | $3,426,000 | +26.5% |
| 2021 | $2,699,000 | $10,000 | $2,709,000 | +2.7% |
| 2020 | $2,628,000 | $10,000 | $2,638,000 | - |
Asking Price is 16.3% lower than Assessed Value (2024).
6248 Wellington Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 93 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117271 |
| Distance: | 271 m |
6965 Marine Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,756 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116062 |
| Distance: | 431 m |
7195 Rockland Wynd
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,670 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,500 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102659 |
| Distance: | 752 m |
5725 Cranley Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,798 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116830 |
| Distance: | 1.9 km |
5636 Marine Drive
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $1,117 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,318 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106134 |
| Distance: | 2.2 km |
4918 Edendale Lane
| Asking Price: | $2,389,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,444 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,079 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3069288 |
| Distance: | 3.4 km |