






































$100,000on May 13, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,250,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,117 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,958 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,015 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.37 ac (16,318 sqft) |
| Land Frontage | 94 ft |
| Land Dimensions | 94 x 282 ft |
| Price per Land SqFt | $137.88 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2020-Feb-23 |
| Previously Sold Price | $1,650,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$600,000 (+36.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-646-048 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,918,000 | $215,000 | $2,133,000 | +0.5% |
| 2025 | $1,902,000 | $220,000 | $2,122,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,943,000 | $216,000 | $2,159,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,909,000 | $230,000 | $2,139,000 | +7.8% |
| 2022 | $1,763,000 | $221,000 | $1,984,000 | +16.2% |
| 2021 | $1,487,000 | $221,000 | $1,708,000 | +3.5% |
| 2020 | $1,457,000 | $193,000 | $1,650,000 | - |
Asking Price is 5.5% higher than Assessed Value (2026).
5566 Gallagher Place
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121847 |
| Distance: | 235 m |
5757 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,757 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 2.30 ac. (100,019 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124428 |
| Distance: | 591 m |
5756 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,974,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 644 m |
5817 Eagle Island
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,834 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,258 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087198 |
| Distance: | 750 m |
4918 Edendale Lane
| Asking Price: | $2,389,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,444 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,079 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069288 |
| Distance: | 1.1 km |
4820 Headland Drive
| Asking Price: | $2,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $1,049 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,784 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3080132 |
| Distance: | 1.2 km |