







































| Pricing | |
| Asking Price | $5,600,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,212 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $19,122 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,619 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.64 ac (27,878 sqft) |
| Land Frontage | 128 ft |
| Land Dimensions | 128 x 175 ft |
| Price per Land SqFt | $200.88 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2004-Nov-15 |
| Previously Sold Price | $1,450,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$4,150,000 (+286.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-786-883 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6252 Overstone Drive
| Asking Price: | $6,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,481 sqft |
| Price / SqFt: | $1,562 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,813 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103746 |
| Distance: | 108 m |
6175 Nelson Avenue
| Asking Price: | $4,308,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,773 sqft |
| Price / SqFt: | $903 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,316 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3093836 |
| Distance: | 192 m |
6780 Batchelor Bay Place
| Asking Price: | $5,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,944 sqft |
| Price / SqFt: | $1,163 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,943 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116316 |
| Distance: | 813 m |
4841 The Dale
| Asking Price: | $4,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,652 sqft |
| Price / SqFt: | $1,259 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,455 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081292 |
| Distance: | 3.5 km |
3673 Sunset Lane
| Asking Price: | $6,995,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,257 sqft |
| Price / SqFt: | $1,331 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,486 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107349 |
| Distance: | 5.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,819,000 | $989,000 | $4,808,000 | -1.9% |
| 2024 | $3,897,000 | $1,003,000 | $4,900,000 | -5.6% |
| 2023 | $4,221,000 | $970,000 | $5,191,000 | +17.0% |
| 2022 | $3,455,000 | $980,000 | $4,435,000 | +22.5% |
| 2021 | $2,647,000 | $974,000 | $3,621,000 | +4.0% |
| 2020 | $2,533,000 | $950,000 | $3,483,000 | - |
Asking Price is 16.5% higher than Assessed Value (2026).