







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $30,682 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,884 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.41 ac (17,874 sqft) |
| Land Frontage | 93.7 ft |
| Land Dimensions | 93.7 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 009-717-056 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,400,000 | $2,931,000 | $6,331,000 | -3.1% |
| 2025 | $3,584,000 | $2,948,000 | $6,532,000 | -1.2% |
| 2024 | $3,704,000 | $2,906,000 | $6,610,000 | -1.1% |
| 2023 | $3,789,000 | $2,897,000 | $6,686,000 | +8.9% |
| 2022 | $3,568,000 | $2,572,000 | $6,140,000 | +18.4% |
| 2021 | $2,869,000 | $2,319,000 | $5,188,000 | - |
1095 Millstream Road
| Sold Price: | $6,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,307 sqft |
| Price / SqFt: | $901 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,697 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3079038 |
| Distance: | 4.3 km |
1762 Acadia Road
| Sold Price: | $8,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,326 sqft |
| Price / SqFt: | $1,344 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3097910 |
| Distance: | 8.7 km |
2965 Altamont Crescent
| Asking Price: | $9,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,843 sqft |
| Price / SqFt: | $1,372 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,720 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127963 |
| Distance: | 294 m |
2920 Mathers Avenue
| Asking Price: | $8,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,427 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,602 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3107931 |
| Distance: | 470 m |
1411 29th Street
| Asking Price: | $7,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,131 sqft |
| Price / SqFt: | $1,239 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,682 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124495 |
| Distance: | 524 m |
3090 Mathers Avenue
| Asking Price: | $7,998,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 8,331 sqft |
| Price / SqFt: | $960 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,280 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3048037 |
| Distance: | 596 m |