




































| Pricing | |
| Asking Price | $9,388,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,372 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $30,694 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,843 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.59 ac (25,720 sqft) |
| Land Frontage | 95 ft |
| Land Dimensions | 95 x 270 ft |
| Price per Land SqFt | $365.01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-447-853 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3090 Mathers Avenue
| Asking Price: | $7,998,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 8,331 sqft |
| Price / SqFt: | $960 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,280 sqft) |
| Days on Market: | 252 |
| MLS® Number: | R3048037 |
| Distance: | 735 m |
2920 Mathers Avenue
| Asking Price: | $8,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,427 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,602 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107931 |
| Distance: | 763 m |
2705 Highview Place
| Asking Price: | $8,880,000 |
| Listing Date: | 2025-May-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 8,279 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.61 ac. (26,570 sqft) |
| Days on Market: | 360 |
| MLS® Number: | R3009372 |
| Distance: | 789 m |
3180 Benbow Road
| Asking Price: | $7,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,890 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,334 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126833 |
| Distance: | 795 m |
Assessment and tax information is not available for this property.