


































| Pricing | |
| Asking Price | $4,499,900 |
| Price per Floor SqFt | $1,581 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $22,531 (2025) |
| Maintenance Fee | $2,242 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.79 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,846 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-Oct-30 |
| Previously Sold Price | $2,900,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,599,900 (+55.2%) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey, Ground Level Unit |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 027-590-925 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1133 W Cordova Street
| Asking Price: | $3,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $1,702 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $1,585 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116411 |
| Distance: | 0 m |
#TH12 1233 W Cordova Street
| Asking Price: | $3,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $2,326 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $1,384 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104814 |
| Distance: | 199 m |
#TH20 1281 W Cordova Street
| Asking Price: | $3,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $2,025 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $1,567 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102218 |
| Distance: | 263 m |
#101 1601 Quebec Street
| Asking Price: | $4,995,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-23 |
| Maint. Fee: | $2,134 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $1,902 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 242 |
| MLS® Number: | R3052438 |
| Distance: | 2.3 km |
#3 1610 Roxburgh Crescent
| Asking Price: | $3,880,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $1,641 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 hours |
| MLS® Number: | R3127875 |
| Distance: | 5.6 km |
#2 5061 Blenheim Street
| Asking Price: | $4,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,923 sqft |
| Price / SqFt: | $1,540 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,554 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126854 |
| Distance: | 6.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,941,000 | $794,000 | $4,735,000 | -7.7% | - |
| 2025 | $4,272,000 | $860,000 | $5,132,000 | -0.9% | $22,531 |
| 2024 | $4,311,000 | $868,000 | $5,179,000 | +3.1% | $22,088 |
| 2023 | $4,181,000 | $842,000 | $5,023,000 | -9.3% | $20,059 |
| 2022 | $4,584,000 | $954,000 | $5,538,000 | +3.6% | $23,065 |
| 2021 | $4,425,000 | $921,000 | $5,346,000 | -7.2% | $23,008 |
| 2020 | $4,859,000 | $901,000 | $5,760,000 | -13.9% | $25,892 |
| 2019 | $5,776,000 | $911,000 | $6,687,000 | +0.7% | $29,874 |
| 2018 | $5,732,000 | $911,000 | $6,643,000 | +7.2% | $16,397 |
| 2017 | $5,278,000 | $920,000 | $6,198,000 | - | $15,835 |
Asking Price is 5.0% lower than Assessed Value (2026).