

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,661 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,439 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,020 sqft) |
| Land Frontage | 24.75 ft |
| Land Dimensions | 24.75 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-372-132 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,593,000 | $394,000 | $1,987,000 | -0.5% | - |
| 2025 | $1,597,000 | $399,000 | $1,996,000 | -4.2% | $8,661 |
| 2024 | $1,684,000 | $400,000 | $2,084,000 | +1.0% | $8,271 |
| 2023 | $1,649,000 | $414,000 | $2,063,000 | +4.9% | $7,672 |
| 2022 | $1,529,000 | $438,000 | $1,967,000 | +19.3% | $7,090 |
| 2021 | $1,266,000 | $383,000 | $1,649,000 | +14.8% | $6,491 |
| 2020 | $1,081,000 | $356,000 | $1,437,000 | -7.1% | $5,824 |
| 2019 | $1,212,000 | $335,000 | $1,547,000 | -1.0% | $5,449 |
| 2018 | $1,217,000 | $345,000 | $1,562,000 | -0.6% | $5,205 |
| 2017 | $1,217,000 | $355,000 | $1,572,000 | - | $5,264 |
719 E 27th Avenue
| Sold Price: | $2,205,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,366 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3095940 |
| Distance: | 369 m |
1181 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,901,180 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085384 |
| Distance: | 475 m |
829 E 14th Avenue
| Sold Price: | $2,158,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3090427 |
| Distance: | 928 m |
1115 E 33rd Avenue
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,060 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3079350 |
| Distance: | 1.1 km |
4960 Prince Albert Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,312 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3071432 |
| Distance: | 1.1 km |
3439 Fleming Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,723 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3109798 |
| Distance: | 1.2 km |
846 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,020 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125878 |
| Distance: | 0 m |
855 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $989 |
| Age: | 121 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117438 |
| Distance: | 165 m |
611 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,770 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124423 |
| Distance: | 371 m |
645 E 27 Avenue
| Asking Price: | $2,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $1,374 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,822 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099485 |
| Distance: | 445 m |
591 E 28th Avenue
| Asking Price: | $2,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,658 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114510 |
| Distance: | 570 m |