



































$40,000on May 14, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $599,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $745 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,158 (2025) |
| Maintenance Fee | $510 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.63 |
| Home Details |
| Floor Area | 804 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2003-Feb-22 |
| Previously Sold Price | $202,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$397,000 (+196.5%) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Loft/Warehouse Conv. |
| Bedrooms | 0 |
| Bathrooms | 1 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 023-462-027 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $514,000 | $143,000 | $657,000 | -5.1% | - |
| 2025 | $542,000 | $150,000 | $692,000 | +0.3% | $2,158 |
| 2024 | $540,000 | $150,000 | $690,000 | +0.6% | $2,048 |
| 2023 | $537,000 | $149,000 | $686,000 | +3.8% | $1,908 |
| 2022 | $513,000 | $148,000 | $661,000 | +1.5% | $1,780 |
| 2021 | $505,000 | $146,000 | $651,000 | -0.9% | $1,903 |
| 2020 | $513,000 | $144,000 | $657,000 | -8.6% | $1,922 |
| 2019 | $573,000 | $146,000 | $719,000 | +8.6% | $1,841 |
| 2018 | $514,000 | $148,000 | $662,000 | +10.1% | $1,634 |
| 2017 | $452,000 | $149,000 | $601,000 | - | $1,536 |
Asking Price is 8.8% lower than Assessed Value (2026).
#406 518 Beatty Street
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 703 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128289 |
| Distance: | 0 m |
#206 546 Beatty Street
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 643 sqft |
| Price / SqFt: | $978 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083635 |
| Distance: | 42 m |
#1701 108 W Cordova Street
| Asking Price: | $748,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $877 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 803 sqft |
| Price / SqFt: | $932 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3101188 |
| Distance: | 213 m |
#1401 108 W Cordova Street
| Asking Price: | $660,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $917 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 780 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109269 |
| Distance: | 213 m |