




























| Asking Price | $825,000 |
| Price per Floor SqFt | $818 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,148 (2025) |
| Maintenance Fee | $680 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.67 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,009 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Apr-10 |
| Previously Sold Price | $566,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$259,000 (+45.8%) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Leasehold prepaid-Strata |
| PID | 006-571-930 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $442,000 | $204,000 | $646,000 | -6.2% | - |
| 2025 | $471,000 | $218,000 | $689,000 | -1.0% | $2,148 |
| 2024 | $476,000 | $220,000 | $696,000 | -1.7% | $2,066 |
| 2023 | $484,000 | $224,000 | $708,000 | +8.9% | $1,969 |
| 2022 | $386,000 | $264,000 | $650,000 | +11.9% | $1,750 |
| 2021 | $345,000 | $236,000 | $581,000 | -1.4% | $1,698 |
| 2020 | $348,000 | $241,000 | $589,000 | -13.4% | $1,723 |
| 2019 | $429,000 | $251,000 | $680,000 | +3.8% | $1,742 |
| 2018 | $394,000 | $261,000 | $655,000 | +0.9% | $1,617 |
| 2017 | $352,000 | $297,000 | $649,000 | - | $1,658 |
Asking Price is 27.7% higher than Assessed Value (2026).
#406 1510 W 1st Avenue
| Asking Price: | $873,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $653 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 992 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3098438 |
| Distance: | 0 m |
#105 1502 Island Park Walk
| Asking Price: | $798,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 977 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094562 |
| Distance: | 71 m |
#202 1551 Mariner Walk
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $722 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,062 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101930 |
| Distance: | 71 m |
#413 1529 W 6th Avenue
| Asking Price: | $750,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $756 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 863 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3088175 |
| Distance: | 427 m |
#8 1355 W 4th Avenue
| Asking Price: | $738,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $666 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 841 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105612 |
| Distance: | 540 m |
#306 1345 W 4th Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $749 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 996 sqft |
| Price / SqFt: | $1,003 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114436 |
| Distance: | 540 m |