







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,128 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,503 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,542 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 110.7 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-422-033 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
952 E 31st Avenue
| Asking Price: | $2,438,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $1,147 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,707 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117339 |
| Distance: | 208 m |
4990 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $2,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $1,152 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,234 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117975 |
| Distance: | 276 m |
5059 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,328 sqft |
| Price / SqFt: | $1,237 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,234 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111631 |
| Distance: | 331 m |
4921 Chester Street
| Asking Price: | $2,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,535 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107633 |
| Distance: | 542 m |
5319 Elgin Street
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $1,258 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102874 |
| Distance: | 551 m |
5388 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $972 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,054 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125320 |
| Distance: | 657 m |
5187 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3062597 |
| Distance: | 426 m |
5304 Fraser Street
| Sold Price: | $2,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,040 sqft |
| Price / SqFt: | $1,135 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,399 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3079248 |
| Distance: | 756 m |
5885 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,043 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3063001 |
| Distance: | 1.2 km |
621 E 23rd Avenue
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3081620 |
| Distance: | 1.2 km |
319 E 26th Avenue
| Sold Price: | $2,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $913 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,925 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3089732 |
| Distance: | 1.4 km |
231 E 40th Avenue
| Sold Price: | $2,345,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,623 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,630 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3072565 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,649,000 | $574,000 | $2,223,000 | -0.3% | - |
| 2025 | $1,662,000 | $568,000 | $2,230,000 | -0.7% | $10,128 |
| 2024 | $1,690,000 | $555,000 | $2,245,000 | +7.3% | $9,376 |
| 2023 | $1,559,000 | $534,000 | $2,093,000 | +8.4% | $8,330 |
| 2022 | $1,460,000 | $471,000 | $1,931,000 | +11.2% | $7,527 |
| 2021 | $1,312,000 | $424,000 | $1,736,000 | +11.5% | $7,262 |
| 2020 | $1,125,000 | $432,000 | $1,557,000 | -10.6% | $6,652 |
| 2019 | $1,326,000 | $415,000 | $1,741,000 | - | $6,380 |
| 2018 | $1,346,000 | $395,000 | $1,741,000 | +0.7% | $6,043 |
| 2017 | $1,367,000 | $362,000 | $1,729,000 | - | $6,032 |