
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,422 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,400 sqft |
| Age | 88 years (1938) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,422 sqft) |
| Land Frontage | 30.83 ft |
| Land Dimensions | 30.83 x 111 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-798-395 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,152,000 | $17,800 | $2,169,800 | -1.8% | $9,905 |
| 2025 | $2,189,000 | $21,400 | $2,210,400 | +2.6% | $9,422 |
| 2024 | $2,131,000 | $23,300 | $2,154,300 | +3.7% | $8,562 |
| 2023 | $2,054,000 | $23,900 | $2,077,900 | +5.2% | $7,795 |
| 2022 | $1,950,000 | $24,900 | $1,974,900 | +12.5% | $7,189 |
| 2021 | $1,732,000 | $23,300 | $1,755,300 | +11.8% | $6,897 |
| 2020 | $1,545,000 | $24,500 | $1,569,500 | -9.9% | $6,289 |
| 2019 | $1,717,000 | $24,700 | $1,741,700 | -8.2% | $6,023 |
| 2018 | $1,870,000 | $27,400 | $1,897,400 | +3.1% | $5,613 |
| 2017 | $1,812,000 | $28,600 | $1,840,600 | - | $4,937 |
73 E 27th Avenue
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $343 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,513 sqft |
| Price / SqFt: | $1,163 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117311 |
| Distance: | 316 m |
175 E 39th Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,704 sqft |
| Price / SqFt: | $1,262 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3088710 |
| Distance: | 1.0 km |
21 E 41st Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $1,057 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,091 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3083974 |
| Distance: | 1.3 km |
796 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,166 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110726 |
| Distance: | 1.4 km |
905 W 23rd Avenue
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $1,352 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3121508 |
| Distance: | 1.6 km |
4805 Inverness Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,125 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3067513 |
| Distance: | 1.8 km |
4496 Ontario Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $1,356 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,422 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3127516 |
| Distance: | 0 m |
178 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $1,066 |
| Age: | 119 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,750 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3126123 |
| Distance: | 480 m |
4467 St. George Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,338 sqft |
| Price / SqFt: | $1,493 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,876 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124831 |
| Distance: | 749 m |
5655 Ontario Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | $1,333 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,537 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110923 |
| Distance: | 1.2 km |
220 E 40th Avenue
| Asking Price: | $1,829,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,494 sqft |
| Price / SqFt: | $1,224 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,611 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3079039 |
| Distance: | 1.2 km |
880 E 33rd Avenue
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,012 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126652 |
| Distance: | 1.4 km |