
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,286 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 631 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 024-774-804 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#2507 1068 Hornby Street
| Sold Price: | $568,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 568 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3086692 |
| Distance: | 0 m |
#1401 811 Helmcken Street
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $341 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 538 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3064121 |
| Distance: | 46 m |
#1705 1050 Burrard Street
| Sold Price: | $732,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $542 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 707 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3068647 |
| Distance: | 78 m |
#910 1010 Howe Street
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 489 sqft |
| Price / SqFt: | $1,063 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3060003 |
| Distance: | 126 m |
#1405 1133 Hornby Street
| Sold Price: | $527,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 541 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097547 |
| Distance: | 128 m |
#505 1133 Hornby Street
| Sold Price: | $738,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 780 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3084009 |
| Distance: | 128 m |
#1509 1068 Hornby Street
| Asking Price: | $749,800 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $558 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 745 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121126 |
| Distance: | 0 m |
#1201 1068 Hornby Street
| Asking Price: | $550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $421 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 560 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121180 |
| Distance: | 19 m |
#208 811 Helmcken Street
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 750 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3125867 |
| Distance: | 46 m |
#1604 811 Helmcken Street
| Asking Price: | $699,900 |
| Listing Date: | 2025-Jun-18 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 777 sqft |
| Price / SqFt: | $901 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 335 |
| MLS® Number: | R3019144 |
| Distance: | 46 m |
#510 1133 Hornby Street
| Asking Price: | $660,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $360 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 610 sqft |
| Price / SqFt: | $1,082 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091435 |
| Distance: | 125 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $501,000 | $195,000 | $696,000 | -5.0% | - |
| 2025 | $527,000 | $206,000 | $733,000 | -5.1% | $2,286 |
| 2024 | $555,000 | $217,000 | $772,000 | -4.0% | $2,291 |
| 2023 | $578,000 | $226,000 | $804,000 | +1.6% | $2,236 |
| 2022 | $549,000 | $242,000 | $791,000 | +7.0% | $2,130 |
| 2021 | $513,000 | $226,000 | $739,000 | +3.9% | $2,160 |
| 2020 | $490,000 | $221,000 | $711,000 | -9.8% | $2,080 |
| 2019 | $564,000 | $224,000 | $788,000 | +1.8% | $2,018 |
| 2018 | $548,000 | $226,000 | $774,000 | +17.6% | $1,910 |
| 2017 | $432,000 | $226,000 | $658,000 | - | $1,681 |