| Pricing | |
| Asking Price | $1,399,000 |
| $1,219 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $1 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,148 sqft |
| Age | Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 015-638-863 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
849 E 19th Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,127 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107826 |
| Distance: | 559 m |
3412 St. Catherines Street
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $727 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,102 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097367 |
| Distance: | 637 m |
4306 Sophia Street
| Asking Price: | $1,229,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,380 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128051 |
| Distance: | 673 m |
#216 455 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,128 sqft |
| Price / SqFt: | $1,197 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119120 |
| Distance: | 818 m |
3174 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,229,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $1,019 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109457 |
| Distance: | 849 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | ||||
| 2025 | $1,861,000 | $88,700 | $1,949,700 | -6.1% | $8,517 |
| 2024 | $1,978,000 | $98,100 | $2,076,100 | +3.3% | $8,247 |
| 2023 | $1,909,000 | $101,000 | $2,010,000 | +3.7% | $7,524 |
| 2022 | $1,833,000 | $105,000 | $1,938,000 | +17.5% | $7,012 |
| 2021 | $1,550,000 | $99,000 | $1,649,000 | +9.3% | $6,508 |
| 2020 | $1,427,000 | $82,200 | $1,509,200 | -8.0% | $6,035 |
| 2019 | $1,549,000 | $90,800 | $1,639,800 | -3.3% | $5,687 |
| 2018 | $1,622,000 | $73,100 | $1,695,100 | +0.8% | $5,534 |
| 2017 | $1,625,000 | $56,500 | $1,681,500 | - | $5,544 |
Asking Price is 28.2% lower than Assessed Value (2025).