





























| Pricing | |
| Asking Price | $2,980,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,383 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,380 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,154 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,899 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 118.14 ft |
| Price per Land SqFt | $764.30 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Oct-27 |
| Previously Sold Price | $2,500,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$480,000 (+19.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-247-018 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#1 2922 W 41st Avenue
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $1,227 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116815 |
| Distance: | 373 m |
6137 McCleery Street
| Asking Price: | $3,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $1,387 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,118 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098128 |
| Distance: | 395 m |
6664 Balsam Street
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $1,371 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,450 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085314 |
| Distance: | 948 m |
5887 Blenheim Street
| Asking Price: | $3,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $1,816 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,806 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095179 |
| Distance: | 948 m |
1933 W 42nd Avenue
| Asking Price: | $3,080,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,450 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119427 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,220,000 | $460,000 | $2,680,000 | -5.5% | - |
| 2025 | $2,385,000 | $450,000 | $2,835,000 | +2.1% | $11,380 |
| 2024 | $2,335,000 | $441,000 | $2,776,000 | +4.6% | $10,418 |
| 2023 | $2,222,000 | $431,000 | $2,653,000 | +6.5% | $9,401 |
| 2022 | $2,092,000 | $400,000 | $2,492,000 | +11.7% | $8,589 |
| 2021 | $1,857,000 | $374,000 | $2,231,000 | +0.2% | $8,288 |
| 2020 | $1,842,000 | $385,000 | $2,227,000 | -11.6% | $8,214 |
| 2019 | $2,143,000 | $375,000 | $2,518,000 | -10.6% | $8,012 |
| 2018 | $2,453,000 | $365,000 | $2,818,000 | +0.2% | $7,825 |
| 2017 | $2,449,000 | $363,000 | $2,812,000 | - | $7,051 |
Asking Price is 11.2% higher than Assessed Value (2026).