

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,919 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,241 sqft |
| Age | 99 years (1927) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-913-009 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,577,000 | $50,800 | $1,627,800 | -5.7% | - |
| 2025 | $1,663,000 | $63,100 | $1,726,100 | -1.1% | $7,919 |
| 2024 | $1,675,000 | $70,500 | $1,745,500 | +3.0% | $7,414 |
| 2023 | $1,620,000 | $75,100 | $1,695,100 | +5.9% | $6,793 |
| 2022 | $1,520,000 | $80,200 | $1,600,200 | +19.8% | $6,239 |
| 2021 | $1,260,000 | $75,200 | $1,335,200 | +5.8% | $5,722 |
| 2020 | $1,185,000 | $77,300 | $1,262,300 | -7.7% | $5,443 |
| 2019 | $1,290,000 | $77,100 | $1,367,100 | -5.7% | $5,114 |
| 2018 | $1,360,000 | $89,900 | $1,449,900 | +2.3% | $5,043 |
| 2017 | $1,325,000 | $92,900 | $1,417,900 | - | $4,976 |
2576 Oxford Street
| Sold Price: | $2,042,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $1,047 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080675 |
| Distance: | 267 m |
2578 Oxford Street
| Sold Price: | $1,649,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116650 |
| Distance: | 273 m |
2258 Oxford Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,050 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3119121 |
| Distance: | 328 m |
2640 McGill Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,015 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3070919 |
| Distance: | 340 m |
2654 Oxford Street
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,650 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094030 |
| Distance: | 390 m |
268 N Slocan Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,373 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3122468 |
| Distance: | 432 m |
2541 Dundas Street
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,801 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3089575 |
| Distance: | 286 m |
2663 Dundas Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,385 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110324 |
| Distance: | 424 m |
38 N Slocan Street
| Asking Price: | $1,775,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $909 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126786 |
| Distance: | 505 m |
2349 E Pender Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,198 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108044 |
| Distance: | 783 m |
2305 Turner Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,003 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089429 |
| Distance: | 916 m |