


































$30,000on May 22, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,899,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $971 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,145 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,955 sqft |
| Age | 85 years (1941) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,198 sqft) |
| Land Frontage | 37.38 ft |
| Land Dimensions | 37.38 x 112.3 ft |
| Price per Land SqFt | $452.36 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-499-327 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2305 Turner Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,003 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3089429 |
| Distance: | 133 m |
#2148 2150 Ferndale Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,378 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,970 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104414 |
| Distance: | 279 m |
2529 Franklin Street
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,192 sqft |
| Price / SqFt: | $1,040 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3068313 |
| Distance: | 319 m |
2211 Parker Street
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 42 minutes |
| MLS® Number: | R3127302 |
| Distance: | 536 m |
620 Slocan Street
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111301 |
| Distance: | 629 m |
2578 Oxford Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116650 |
| Distance: | 632 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,769,000 | $28,900 | $1,797,900 | -6.1% | - |
| 2025 | $1,881,000 | $33,700 | $1,914,700 | +2.6% | $9,145 |
| 2024 | $1,831,000 | $35,500 | $1,866,500 | -2.5% | $8,252 |
| 2023 | $1,879,000 | $35,200 | $1,914,200 | +10.3% | $7,833 |
| 2022 | $1,700,000 | $35,200 | $1,735,200 | +16.5% | $7,000 |
| 2021 | $1,459,000 | $30,400 | $1,489,400 | +18.4% | $6,542 |
| 2020 | $1,228,000 | $29,800 | $1,257,800 | -10.9% | $5,777 |
| 2019 | $1,382,000 | $28,900 | $1,410,900 | -1.6% | $5,535 |
| 2018 | $1,405,000 | $28,900 | $1,433,900 | -0.5% | $5,036 |
| 2017 | $1,412,000 | $28,900 | $1,440,900 | - | $4,523 |
Asking Price is 5.6% higher than Assessed Value (2026).