



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,753 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 797 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 006-556-850 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#212 1924 Comox Street
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 751 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3093213 |
| Distance: | 54 m |
#304 1855 Nelson Street
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 856 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3065668 |
| Distance: | 241 m |
#406 1740 Comox Street
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 776 sqft |
| Price / SqFt: | $1,005 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103743 |
| Distance: | 300 m |
#1501 1740 Comox Street
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $661 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 826 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3094163 |
| Distance: | 300 m |
#1403 1725 Pendrell Street
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $571 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 733 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3080187 |
| Distance: | 311 m |
#501 1725 Pendrell Street
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $619 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 702 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3070501 |
| Distance: | 311 m |
#201 1995 Beach Avenue
| Asking Price: | $885,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $585 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,204 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119297 |
| Distance: | 100 m |
#301 1995 Beach Avenue
| Asking Price: | $739,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $585 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 741 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101601 |
| Distance: | 100 m |
#2004 1816 Haro Street
| Asking Price: | $718,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 731 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 171 |
| MLS® Number: | R3072456 |
| Distance: | 398 m |
#409 1535 Nelson Street
| Asking Price: | $635,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $381 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 700 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115043 |
| Distance: | 613 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $703,000 | $113,000 | $816,000 | -7.6% | - |
| 2025 | $761,000 | $122,000 | $883,000 | +5.6% | $2,753 |
| 2024 | $712,536 | $124,000 | $836,536 | +11.1% | $2,483 |
| 2023 | $649,000 | $104,000 | $753,000 | -0.3% | $2,094 |
| 2022 | $636,000 | $119,000 | $755,000 | +4.7% | $2,033 |
| 2021 | $607,000 | $114,000 | $721,000 | +1.8% | $2,107 |
| 2020 | $592,000 | $116,000 | $708,000 | +1.3% | $2,071 |
| 2019 | $577,000 | $122,000 | $699,000 | -1.5% | $1,790 |
| 2018 | $583,000 | $127,000 | $710,000 | +8.6% | $1,752 |
| 2017 | $521,000 | $133,000 | $654,000 | - | $1,671 |