





































| Pricing | |
| Asking Price | $899,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $873 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,181 (2025) |
| Maintenance Fee | $742 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.72 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,030 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 016-002-253 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $908,000 | $136,000 | $1,044,000 | +2.4% | - |
| 2025 | $887,000 | $133,000 | $1,020,000 | +1.1% | $3,181 |
| 2024 | $877,000 | $132,000 | $1,009,000 | -3.4% | $2,995 |
| 2023 | $909,000 | $136,000 | $1,045,000 | +9.8% | $2,906 |
| 2022 | $806,000 | $146,000 | $952,000 | +11.6% | $2,564 |
| 2021 | $722,000 | $131,000 | $853,000 | -4.6% | $2,493 |
| 2020 | $761,000 | $133,000 | $894,000 | -7.6% | $2,616 |
| 2019 | $831,000 | $137,000 | $968,000 | -9.0% | $2,479 |
| 2018 | $923,000 | $141,000 | $1,064,000 | +18.4% | $2,626 |
| 2017 | $755,000 | $144,000 | $899,000 | - | $2,297 |
Asking Price is 13.9% lower than Assessed Value (2026).
#310 429 W 2nd Avenue
| Asking Price: | $999,990 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $472 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 830 sqft |
| Price / SqFt: | $1,205 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124938 |
| Distance: | 271 m |
#410 388 W 1st Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 802 sqft |
| Price / SqFt: | $1,121 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122634 |
| Distance: | 272 m |
#203 650 Moberly Road
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 841 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125815 |
| Distance: | 330 m |
#1901 1201 Marinaside Crescent
| Asking Price: | $1,108,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $856 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 976 sqft |
| Price / SqFt: | $1,135 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109295 |
| Distance: | 498 m |
#1807 1077 Marinaside Crescent
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $580 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,265 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084742 |
| Distance: | 525 m |