






























| Pricing | |
| Asking Price | $1,775,000 |
| $1,422 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,098 (2025) |
| Maintenance Fee | $960 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.77 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,248 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Jun-26 |
| Previously Sold Price | $1,920,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$145,000 (-7.6%) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 024-846-074 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,195,000 | $346,000 | $1,541,000 | -5.7% | - |
| 2025 | $1,267,000 | $368,000 | $1,635,000 | -3.3% | $5,098 |
| 2024 | $1,310,000 | $380,000 | $1,690,000 | -2.0% | $5,016 |
| 2023 | $1,336,000 | $388,000 | $1,724,000 | +2.5% | $4,794 |
| 2022 | $1,298,000 | $384,000 | $1,682,000 | +1.0% | $4,530 |
| 2021 | $1,285,000 | $380,000 | $1,665,000 | +8.6% | $4,866 |
| 2020 | $1,160,000 | $373,000 | $1,533,000 | -17.4% | $4,485 |
| 2019 | $1,480,000 | $377,000 | $1,857,000 | +2.7% | $4,756 |
| 2018 | $1,427,000 | $381,000 | $1,808,000 | +16.1% | $4,463 |
| 2017 | $1,175,000 | $382,000 | $1,557,000 | - | $3,978 |
Asking Price is 15.2% higher than Assessed Value (2026).
#1808 193 Aquarius Mews
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $784 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,009 sqft |
| Price / SqFt: | $1,485 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109545 |
| Distance: | 0 m |
#2908 193 Aquarius Mews
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $784 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,008 sqft |
| Price / SqFt: | $1,575 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118343 |
| Distance: | 0 m |
#501 1199 Marinaside Crescent
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $1,135 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $1,571 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125938 |
| Distance: | 111 m |
#902 1199 Marinaside Crescent
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $1,075 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,302 sqft |
| Price / SqFt: | $1,604 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122387 |
| Distance: | 111 m |
#2907 198 Aquarius Mews
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $824 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,263 sqft |
| Price / SqFt: | $1,504 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095224 |
| Distance: | 111 m |
#3002 1199 Marinaside Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $1,075 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $1,443 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115680 |
| Distance: | 111 m |