







































$80,100on May 1, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,699,900 |
| Price per Floor SqFt | $1,124 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,207 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,512 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,772 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Price per Land SqFt | $613.24 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 032-295-715 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1550 E 1st Avenue
| Asking Price: | $1,279,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $1,066 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3077170 |
| Distance: | 352 m |
1077 Salsbury Drive
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,548 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124761 |
| Distance: | 400 m |
#103 1550 E 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $1,042 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3107692 |
| Distance: | 541 m |
#1 1841 Parker Street
| Asking Price: | $1,815,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,615 sqft |
| Price / SqFt: | $1,124 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123638 |
| Distance: | 549 m |
#2 1841 Parker Street
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,654 sqft |
| Price / SqFt: | $1,206 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123640 |
| Distance: | 549 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $853,000 | $596,000 | $1,449,000 | -7.5% | - |
| 2025 | $904,000 | $662,000 | $1,566,000 | - | $5,207 |
Asking Price is 17.3% higher than Assessed Value (2026).