






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,447 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 426 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 0 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 023-894-024 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#1407 1003 Pacific Street
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 431 sqft |
| Price / SqFt: | $1,044 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3074385 |
| Distance: | 0 m |
#311 1040 Pacific Street
| Sold Price: | $410,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $280 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 508 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3067809 |
| Distance: | 86 m |
#808 1333 Hornby Street
| Sold Price: | $478,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $432 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 523 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3066456 |
| Distance: | 123 m |
#806 1330 Hornby Street
| Sold Price: | $375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 439 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3104813 |
| Distance: | 182 m |
#307 1330 Hornby Street
| Sold Price: | $355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $277 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 455 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3096506 |
| Distance: | 182 m |
#2203 1308 Hornby Street
| Sold Price: | $462,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 473 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 314 |
| MLS® Number: | R3004615 |
| Distance: | 199 m |
#902 950 Drake Street
| Asking Price: | $399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $376 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 466 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3096855 |
| Distance: | 142 m |
#1605 1308 Hornby Street
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 468 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3099910 |
| Distance: | 199 m |
#1205 1308 Hornby Street
| Asking Price: | $539,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-07 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 467 sqft |
| Price / SqFt: | $1,154 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3024802 |
| Distance: | 199 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $271,000 | $158,000 | $429,000 | -7.5% | - |
| 2025 | $293,000 | $171,000 | $464,000 | +6.2% | $1,447 |
| 2024 | $276,000 | $161,000 | $437,000 | - | $1,297 |
| 2023 | $276,000 | $161,000 | $437,000 | +4.3% | $1,215 |
| 2022 | $256,000 | $163,000 | $419,000 | +5.3% | $1,128 |
| 2021 | $243,000 | $155,000 | $398,000 | +1.0% | $1,163 |
| 2020 | $232,000 | $162,000 | $394,000 | -4.8% | $1,153 |
| 2019 | $259,000 | $155,000 | $414,000 | +11.3% | $1,060 |
| 2018 | $215,000 | $157,000 | $372,000 | +9.4% | $918 |
| 2017 | $183,000 | $157,000 | $340,000 | - | $869 |