


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,924 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 700 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 015-022-790 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $488,000 | $89,900 | $577,900 | -6.3% | - |
| 2025 | $521,000 | $95,900 | $616,900 | -1.9% | $1,924 |
| 2024 | $531,000 | $97,800 | $628,800 | +5.6% | $1,866 |
| 2023 | $503,000 | $92,700 | $595,700 | +1.8% | $1,656 |
| 2022 | $463,000 | $122,000 | $585,000 | +27.2% | $1,474 |
| 2021 | $364,000 | $96,000 | $460,000 | -0.6% | $1,324 |
| 2020 | $363,000 | $99,900 | $462,900 | -0.9% | $1,159 |
| 2019 | $363,000 | $104,000 | $467,000 | +8.9% | $999 |
| 2018 | $322,000 | $107,000 | $429,000 | +29.2% | $862 |
| 2017 | $227,000 | $105,000 | $332,000 | - | $848 |
#208 1516 E 1st Avenue
| Sold Price: | $635,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 760 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094912 |
| Distance: | 0 m |
#303 1433 E 1st Avenue
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 835 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098030 |
| Distance: | 125 m |
#202 1422 E 3rd Avenue
| Sold Price: | $528,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 650 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3068705 |
| Distance: | 244 m |
#314 1429 E 4th Avenue
| Sold Price: | $745,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 782 sqft |
| Price / SqFt: | $953 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3076047 |
| Distance: | 286 m |
#101 1689 E 4th Avenue
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 867 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3100291 |
| Distance: | 296 m |
#205 1540 E 4th Avenue
| Sold Price: | $567,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 688 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3089480 |
| Distance: | 302 m |
#104 1641 Woodland Drive
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 678 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125268 |
| Distance: | 95 m |
#104 1549 Kitchener Street
| Asking Price: | $529,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 608 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091646 |
| Distance: | 341 m |
#216 1549 Kitchener Street
| Asking Price: | $539,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 620 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101868 |
| Distance: | 341 m |