







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,103 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,140 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,102 sqft) |
| Land Frontage | 59.07 ft |
| Land Dimensions | 59.07 x 119.95 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 012-162-566 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18636 62a Avenue
| Sold Price: | $1,138,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,643 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3105341 |
| Distance: | 241 m |
18589 62 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,748 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,465 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3096600 |
| Distance: | 368 m |
18592 62 Avenue
| Sold Price: | $1,029,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3073845 |
| Distance: | 389 m |
18586 62 Avenue
| Sold Price: | $1,244,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3072004 |
| Distance: | 402 m |
6116 185b Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3073957 |
| Distance: | 464 m |
6065 186 Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,037 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,148 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3060277 |
| Distance: | 509 m |
6167 189 Street
| Asking Price: | $1,149,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,713 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109941 |
| Distance: | 386 m |
6203 190 Street
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,221 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,461 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109797 |
| Distance: | 504 m |
18811 65 Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,049 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3120713 |
| Distance: | 505 m |
18980 64 Avenue
| Asking Price: | $1,060,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,615 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,735 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124771 |
| Distance: | 519 m |
18961 60b Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098014 |
| Distance: | 569 m |
6092 185 Street
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,121 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126225 |
| Distance: | 584 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,205,000 | $103,000 | $1,308,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,264,000 | $92,300 | $1,356,300 | -4.6% |
| 2024 | $1,315,000 | $106,000 | $1,421,000 | +0.1% |
| 2023 | $1,295,000 | $124,000 | $1,419,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,155,000 | $118,000 | $1,273,000 | +36.7% |
| 2021 | $823,000 | $108,000 | $931,000 | +1.6% |
| 2020 | $803,000 | $113,000 | $916,000 | +1.6% |
| 2019 | $768,000 | $134,000 | $902,000 | +6.4% |
| 2018 | $713,000 | $135,000 | $848,000 | +7.1% |
| 2017 | $663,000 | $129,000 | $792,000 | - |