| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,000 |
| Price per Floor SqFt | $890 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,265 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,797 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,449 sqft) |
| Land Frontage | 16 ft |
| Land Dimensions | 16 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $169.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2018-Mar-12 |
| Previously Sold Price | $1,065,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$534,000 (+50.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 005-839-815 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,261,000 | $53,600 | $1,314,600 | -6.7% |
| 2025 | $1,344,000 | $64,600 | $1,408,600 | -3.4% |
| 2024 | $1,368,000 | $89,900 | $1,457,900 | -0.3% |
| 2023 | $1,370,000 | $92,500 | $1,462,500 | +18.6% |
| 2022 | $1,132,000 | $101,000 | $1,233,000 | +32.7% |
| 2021 | $839,000 | $90,100 | $929,100 | -2.9% |
| 2020 | $870,000 | $86,500 | $956,500 | -4.2% |
| 2019 | $908,000 | $90,400 | $998,400 | +5.4% |
| 2018 | $883,000 | $64,500 | $947,500 | -0.3% |
| 2017 | $883,000 | $67,400 | $950,400 | - |
Asking Price is 21.6% higher than Assessed Value (2026).
15428 Madrona Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,523 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119958 |
| Distance: | 522 m |
15464 Poplar Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,063 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125992 |
| Distance: | 537 m |
15387 20a Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122684 |
| Distance: | 545 m |
15342 21 Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121687 |
| Distance: | 642 m |
2215 153a Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,783 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,936 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082742 |
| Distance: | 756 m |
15835 Russell Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,432 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3072394 |
| Distance: | 1.1 km |