







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,419,000 |
| Price per Floor SqFt | $614 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,860 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,310 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (8,957 sqft) |
| Land Frontage | 29 ft |
| Land Dimensions | 29 x 110 ft |
| Price per Land SqFt | $158.42 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-577-118 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15929 88a Avenue
| Asking Price: | $1,338,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099074 |
| Distance: | 141 m |
8891 157 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,285 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125768 |
| Distance: | 514 m |
8733 162a Street
| Asking Price: | $1,524,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121598 |
| Distance: | 648 m |
8839 156a Street
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,942 sqft |
| Price / SqFt: | $664 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,721 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104154 |
| Distance: | 681 m |
16232 87 Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114062 |
| Distance: | 689 m |
15662 91a Avenue
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,375 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085326 |
| Distance: | 735 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,407,000 | $94,100 | $1,501,100 | -6.2% |
| 2025 | $1,490,000 | $110,000 | $1,600,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,502,000 | $124,000 | $1,626,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,470,000 | $135,000 | $1,605,000 | +12.1% |
| 2022 | $1,299,000 | $133,000 | $1,432,000 | +40.9% |
| 2021 | $907,000 | $109,000 | $1,016,000 | +6.6% |
| 2020 | $840,000 | $113,000 | $953,000 | -5.9% |
| 2019 | $886,000 | $127,000 | $1,013,000 | +1.0% |
| 2018 | $891,000 | $112,000 | $1,003,000 | +8.0% |
| 2017 | $820,000 | $109,000 | $929,000 | - |
Asking Price is 5.5% lower than Assessed Value (2026).