This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,052 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,958 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.46 ac (19,902 sqft) |
| Land Frontage | 93 ft |
| Land Dimensions | 93 x 214 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 002-578-212 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13330 20 Avenue
| Asking Price: | $2,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,958 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,037 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119371 |
| Distance: | 0 m |
1912 Laronde Drive
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,573 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,077 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3094580 |
| Distance: | 359 m |
13371 21a Avenue
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,263 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3105197 |
| Distance: | 418 m |
2333 133a Street
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,324 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111704 |
| Distance: | 716 m |
13171 15a Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113702 |
| Distance: | 895 m |
13096 24 Avenue
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,059 sqft) |
| Days on Market: | 256 |
| MLS® Number: | R3046834 |
| Distance: | 941 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,742,000 | $417,000 | $2,159,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,800,000 | $505,000 | $2,305,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,777,000 | $521,000 | $2,298,000 | - |
| 2023 | $1,764,000 | $534,000 | $2,298,000 | +10.9% |
| 2022 | $1,508,000 | $565,000 | $2,073,000 | +26.6% |
| 2021 | $1,169,000 | $468,000 | $1,637,000 | +3.1% |
| 2020 | $1,108,000 | $480,000 | $1,588,000 | -6.8% |
| 2019 | $1,182,000 | $522,000 | $1,704,000 | +19.6% |
| 2018 | $1,272,000 | $153,000 | $1,425,000 | -16.2% |
| 2017 | $1,433,000 | $268,000 | $1,701,000 | - |
13538 20 Avenue
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,984 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,548 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3043705 |
| Distance: | 421 m |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 937 m |
1577 131 Street
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,904 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,063 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3071753 |
| Distance: | 963 m |
13856 19a Avenue
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3032377 |
| Distance: | 1.1 km |
1419 133a Street
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,938 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,166 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3106502 |
| Distance: | 1.1 km |
2570 138 Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104222 |
| Distance: | 1.5 km |