






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,537 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,587 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,936 sqft) |
| Land Frontage | 45.97 ft |
| Land Dimensions | 45.97 x 109.10 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-935-547 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
40885 The Crescent
| Sold Price: | $2,212,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,449 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,469 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3050007 |
| Distance: | 924 m |
40872 The Crescent
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,047 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,972 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3063799 |
| Distance: | 960 m |
2943 Huckleberry Drive
| Sold Price: | $2,079,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,411 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3077976 |
| Distance: | 1.1 km |
40211 Kintyre Drive
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,254 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3069376 |
| Distance: | 1.7 km |
2309 Greenwood Way
| Sold Price: | $2,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,735 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103219 |
| Distance: | 1.8 km |
40181 Skyline Drive
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,958 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,250 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085358 |
| Distance: | 2.2 km |
#37 3385 Mamquam Road
| Asking Price: | $2,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $112 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,122 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,527 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117372 |
| Distance: | 110 m |
#39 3385 Mamquam Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $112 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,653 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,912 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119498 |
| Distance: | 124 m |
2995 Strangway Place
| Asking Price: | $2,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,464 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119194 |
| Distance: | 849 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,201,000 | $1,073,000 | $2,274,000 | +2.8% |
| 2025 | $1,106,000 | $1,107,000 | $2,213,000 | +1.4% |
| 2024 | $1,112,000 | $1,071,000 | $2,183,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,061,000 | $1,043,000 | $2,104,000 | +143.2% |
| 2022 | $766,000 | $99,000 | $865,000 | +26.8% |
| 2021 | $682,000 | $0 | $682,000 | - |