





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,730 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,518 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,820 sqft) |
| Land Frontage | 110 ft |
| Land Dimensions | 110 x 60.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-334-362 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2310 Magnussen Place
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,371 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,120 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3087286 |
| Distance: | 351 m |
2678 Ailsa Crescent
| Sold Price: | $2,620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,674 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3086743 |
| Distance: | 404 m |
2890 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,586 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069332 |
| Distance: | 453 m |
2075 Rufus Drive
| Sold Price: | $1,955,180 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,375 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083182 |
| Distance: | 516 m |
2735 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,155 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3093033 |
| Distance: | 537 m |
368 E Kings Road
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 110 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3080658 |
| Distance: | 1.2 km |
2021 Rufus Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,956 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127032 |
| Distance: | 557 m |
547 Tempe Crescent
| Asking Price: | $2,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,776 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113414 |
| Distance: | 582 m |
530 E Queens Road
| Asking Price: | $2,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,699 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084691 |
| Distance: | 993 m |
3563 Sykes Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113209 |
| Distance: | 1.1 km |
1425 William Avenue
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,485 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107575 |
| Distance: | 1.1 km |
1177 E 15th Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,030 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,990 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112528 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,700,000 | $439,000 | $2,139,000 | -1.8% |
| 2024 | $1,718,000 | $461,000 | $2,179,000 | -1.2% |
| 2023 | $1,708,000 | $497,000 | $2,205,000 | +9.3% |
| 2022 | $1,550,000 | $467,000 | $2,017,000 | +23.9% |
| 2021 | $1,201,000 | $427,000 | $1,628,000 | +1.4% |
| 2020 | $1,251,000 | $354,000 | $1,605,000 | - |