







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,198,000 |
| $682 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,298 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,223 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.45 ac (19,600 sqft) |
| Land Frontage | 175 ft |
| Land Dimensions | 175 x 112 ft |
| Price per Land SqFt | $112.14 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2003-Oct-01 |
| Previously Sold Price | $508,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,689,500 (+332.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-668-775 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,759,000 | $774,000 | $2,533,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,778,000 | $765,000 | $2,543,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,767,000 | $812,000 | $2,579,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,604,000 | $708,000 | $2,312,000 | +23.7% |
| 2021 | $1,218,000 | $651,000 | $1,869,000 | +3.2% |
| 2020 | $1,269,000 | $542,000 | $1,811,000 | - |
Asking Price is 13.2% lower than Assessed Value (2026).
3563 Sykes Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113209 |
| Distance: | 695 m |
3642 Sykes Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120435 |
| Distance: | 842 m |
2021 Rufus Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,956 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127032 |
| Distance: | 931 m |
3729 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,346 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,460 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082580 |
| Distance: | 1.6 km |
1285 Lucking Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,583 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,312 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126912 |
| Distance: | 1.9 km |
3558 Everglade Place
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,422 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124339 |
| Distance: | 2.2 km |