







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,398,000 |
| Price per Floor SqFt | $523 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,187 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,583 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,210 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 101.2 ft |
| Price per Land SqFt | $292.08 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Jun-12 |
| Previously Sold Price | $2,730,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$332,000 (-12.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-215-166 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
815 Massey Street
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,728 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126548 |
| Distance: | 198 m |
609 Lidster Place
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,921 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120568 |
| Distance: | 435 m |
496 Glenbrook Drive
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,679 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,941 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108342 |
| Distance: | 649 m |
112 Miner Street
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 119 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,930 sqft) |
| Days on Market: | 17 hours |
| MLS® Number: | R3127856 |
| Distance: | 1.1 km |
124 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079045 |
| Distance: | 1.1 km |
9072 Briar Road
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,110 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,318 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104593 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,703,000 | $258,000 | $1,961,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,733,000 | $271,000 | $2,004,000 | +1.5% |
| 2023 | $1,692,000 | $283,000 | $1,975,000 | +11.3% |
| 2022 | $1,520,000 | $254,000 | $1,774,000 | +27.0% |
| 2021 | $1,133,000 | $264,000 | $1,397,000 | -5.4% |
| 2020 | $1,157,000 | $319,000 | $1,476,000 | - |
Asking Price is 22.3% higher than Assessed Value (2026).