




































| Pricing | |
| Asking Price | $2,175,000 |
| Price per Floor SqFt | $624 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,706 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,484 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,728 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 116 ft |
| Price per Land SqFt | $323.28 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt., Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-773-258 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,586,000 | $367,000 | $1,953,000 | -2.1% |
| 2025 | $1,642,000 | $353,000 | $1,995,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,614,000 | $366,000 | $1,980,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,576,000 | $401,000 | $1,977,000 | +10.1% |
| 2022 | $1,417,000 | $378,000 | $1,795,000 | +24.7% |
| 2021 | $1,057,000 | $382,000 | $1,439,000 | +2.6% |
| 2020 | $1,080,000 | $323,000 | $1,403,000 | - |
Asking Price is 11.4% higher than Assessed Value (2026).
818 Massey Street
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,391 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,729 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077032 |
| Distance: | 58 m |
140 E Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,033 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,635 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111317 |
| Distance: | 129 m |
609 Lidster Place
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,921 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120568 |
| Distance: | 373 m |
605 Allison Place
| Asking Price: | $1,678,800 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,709 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,659 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126052 |
| Distance: | 449 m |
66 Courtney Crescent
| Asking Price: | $1,689,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,055 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118909 |
| Distance: | 532 m |
330 Richmond Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,807 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,414 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119145 |
| Distance: | 565 m |