
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,481 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,813 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,016 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-024-161 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $590,000 | $497,000 | $1,087,000 | -1.6% |
| 2025 | $527,000 | $578,000 | $1,105,000 | +1.4% |
| 2024 | $543,000 | $547,000 | $1,090,000 | -4.1% |
| 2023 | $581,000 | $556,000 | $1,137,000 | +9.6% |
| 2022 | $537,000 | $500,000 | $1,037,000 | +35.6% |
| 2021 | $418,000 | $347,000 | $765,000 | +6.3% |
| 2020 | $391,000 | $329,000 | $720,000 | - |
32632 Mitchell Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3073468 |
| Distance: | 108 m |
32738 Carter Avenue
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,885 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,011 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3092638 |
| Distance: | 236 m |
32713 Carter Avenue
| Sold Price: | $1,281,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,328 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3093108 |
| Distance: | 262 m |
32532 Abercrombie Place
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,143 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,396 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3068262 |
| Distance: | 294 m |
32769 Carter Avenue
| Sold Price: | $1,287,850 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,306 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,935 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3092897 |
| Distance: | 294 m |
32621 Maynard Place
| Sold Price: | $1,121,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,676 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,490 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3101197 |
| Distance: | 338 m |
8530 Fennell Street
| Asking Price: | $1,031,990 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,016 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120270 |
| Distance: | 0 m |
8637 Maynard Terrace
| Asking Price: | $1,124,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,149 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,576 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3106801 |
| Distance: | 254 m |