







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,754 sqft |
| 117 years (1909) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,305 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-897-996 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $735,000 | $109,000 | $844,000 | -0.8% |
| 2024 | $722,000 | $129,000 | $851,000 | -4.0% |
| 2023 | $754,000 | $132,000 | $886,000 | +12.7% |
| 2022 | $649,000 | $137,000 | $786,000 | +30.1% |
| 2021 | $535,000 | $69,200 | $604,200 | +8.0% |
| 2020 | $494,000 | $65,500 | $559,500 | - |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092169/83dcefb7.jpeg)
32988 3rd Avenue
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3070542 |
| Distance: | 320 m |
7650 Taulbut Street
| Sold Price: | $732,500 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099663 |
| Distance: | 496 m |
33457 2nd Avenue
| Sold Price: | $706,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,529 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,985 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3105589 |
| Distance: | 546 m |
33479 5 Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,398 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,792 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3093928 |
| Distance: | 611 m |
7725 Grand Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,970 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075108 |
| Distance: | 741 m |
33569 5th Avenue
| Sold Price: | $755,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3074783 |
| Distance: | 805 m |
33186 3rd Avenue
| Asking Price: | $698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3100267 |
| Distance: | 69 m |
33164 5th Avenue
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,959 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 241 |
| MLS® Number: | R3053672 |
| Distance: | 144 m |