


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,357 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,774 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,052 sqft) |
| Land Frontage | 66.04 ft |
| Land Dimensions | 66.04 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry, Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-604-565 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7381 Grand Street
| Sold Price: | $655,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,223 sqft |
| Price / SqFt: | $295 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,010 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3066006 |
| Distance: | 221 m |
32586 Ross Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $306 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3083854 |
| Distance: | 661 m |
32565 Fleming Avenue
| Sold Price: | $862,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,870 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103226 |
| Distance: | 910 m |
32747 McRae Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3093560 |
| Distance: | 913 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263128449/83dcefb7.jpeg)
7554 Murray Street
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,947 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,445 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3106822 |
| Distance: | 1.0 km |
7718 Alpine Place
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $315 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,242 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104338 |
| Distance: | 1.1 km |
7489 Maple Street
| Asking Price: | $999,755 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103677 |
| Distance: | 256 m |
7710 Juniper Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,245 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,609 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3076255 |
| Distance: | 645 m |
32948 10th Avenue
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,946 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,554 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105599 |
| Distance: | 682 m |
32572 Fleming Avenue
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2025-Jun-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,340 sqft) |
| Days on Market: | 353 |
| MLS® Number: | R3013891 |
| Distance: | 865 m |
Assessment and tax information is not available for this property.