






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,417 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,721 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,715 sqft) |
| Land Frontage | 80.51 ft |
| Land Dimensions | 80.51 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-275-871 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $638,000 | $157,000 | $795,000 | -9.0% |
| 2024 | $712,000 | $162,000 | $874,000 | +2.2% |
| 2023 | $742,000 | $113,000 | $855,000 | +4.1% |
| 2022 | $673,000 | $148,000 | $821,000 | +42.8% |
| 2021 | $484,000 | $91,100 | $575,100 | +4.6% |
| 2020 | $470,000 | $80,000 | $550,000 | - |
32485 McRae Avenue
| Asking Price: | $879,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123780 |
| Distance: | 0 m |
32472 Grebe Crescent
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $307 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,148 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109272 |
| Distance: | 148 m |
7961 Tanager Street
| Asking Price: | $899,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,097 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103612 |
| Distance: | 292 m |
32344 Mallard Place
| Asking Price: | $889,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,880 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095235 |
| Distance: | 312 m |
7976 Tanager Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3089995 |
| Distance: | 343 m |
32565 Fleming Avenue
| Sold Price: | $862,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,870 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3103226 |
| Distance: | 341 m |
32456 14th Avenue
| Sold Price: | $841,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3091558 |
| Distance: | 346 m |
32439 Beaver Drive
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107232 |
| Distance: | 510 m |
32426 Hashizume Terrace
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.02 ac. (728 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102094 |
| Distance: | 843 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263101803/83dcefb7.jpeg)
8116 Cedar Street
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,867 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3080176 |
| Distance: | 911 m |
7497 Cottonwood Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3014588 |
| Distance: | 1.0 km |