



































$63,100on May 13, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,774,900 |
| $619 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,245 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,867 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 1.26 ac (54,885 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 424 ft |
| Price per Land SqFt | $32.34 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-273-101 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
13055 238 Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,671 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,038 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103561 |
| Distance: | 344 m |
12933 240a Street
| Asking Price: | $1,365,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,856 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,394 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110041 |
| Distance: | 541 m |
23687 Bryant Drive
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,260 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119675 |
| Distance: | 880 m |
#12 13210 Shoesmith Crescent
| Asking Price: | $1,458,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,208 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,083 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3093508 |
| Distance: | 923 m |
#5 23527 Larch Avenue
| Asking Price: | $1,374,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,212 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115531 |
| Distance: | 946 m |
13345 235 Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,333 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,254 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123884 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,554,000 | $294,000 | $1,848,000 | -9.8% |
| 2023 | $1,643,000 | $406,000 | $2,049,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,433,000 | $400,000 | $1,833,000 | +32.6% |
| 2021 | $1,161,000 | $221,000 | $1,382,000 | +4.3% |
| 2020 | $1,117,000 | $208,000 | $1,325,000 | - |
Asking Price is 4.0% lower than Assessed Value (2026).